YALIN ÜRETİM SİSTEMİ NEDİR?

Firmaların kâr amaçlı geliştirdiği, üretim esnasında israfı ortadan kaldırıp, en iyi üretim potansiyelinin meydana getirildiği sisteme Yalın Üretim Sistemi denilmektedir. Üretim esnasında maliyetin ve işçiliğinin minimuma düşürülmesi ile birlikte, kâr marjının artırılması amaçlanmaktadır. Bu sistemde bahsedilen israfın anlamı farklıdır. Üretim kategorisinde değerlendirilmektedir. Müşteri için herhangi bir değeri olmayan, onun için bedel ödemek istemediği bütün her şeyi kapsamaktadır. Ürünün üretilmesi, taşınması, paketlenmesi ve satışa sunulma kategorilerinde, gereksiz veya ‘olmasa da olur’ denilebilecek bütün kategorilerin ortadan kaldırılması ve piyasa şartlarında en uygun maliyet düzeyinin yakalanması hedeflenmektedir.

Yalın Üretim Sistemi & Yalın Üretimin Önemi Nedir?

Günümüz ekonomi dünyasında, her geçen gün artan rekabet nedeniyle, kaliteli ürünleri ekonomik fiyatlarla piyasaya sunmak en önemli kriterdir. Müşterilerin kaliteli ve uygun fiyat özelliklerine sahip mallara olan rağbeti nedeniyle, üretim firmaları Yalın Üretim Sistemi seçenekleri öncelikle tercih etmektedir.

Eski ekonomi anlayışında, belli odakların tekelindeki satış endeksleri artık tarih olmuştur. Günümüzde bütün firmalar kaliteyi ucuza imal etmek zorundadır. Piyasa şartlarında ‘müşteri bekler’, ‘benden başka satan yok fiyatı artırırım’ mantığı da tamamen ortadan kalkmıştır. Artık yalın üretim sistemi kategorisinde ciddi çalışmalar gerekmektedir. Yeni ekonomi düzeninde bilinçlenen tüketicilere hizmet veren firmalar, yüzlerce dişli rakiple mücadele etmek zorundadır. Kısaca, piyasada 1 lira olan bir malı siz asla 1,25 liraya satamazsınız. Bu konuda müşteriler de bilinçlenmiştir. Bu nedenle kaliteli bir yalın üretim yaparak siz 0,90 kuruşa satmanın yoluna bakmalısınız.

Rekabet, bugün bir firmanın hayatta kalması ve büyümesi için en önemli unsurdur. Rekabete giremeyen firmalar ‘var olma’ savaşı vermektedir. Büyümenin ve rakiplere fark atmak için, üretimde kalite ve en düşük maliyet gerçekleşmelidir. Küresel ekonomik şartların git gide zorlaşması ile birlikte, hızlı üretim ve en kısa zamanda paraya dönüştürme son derece önemli bir husustur. Firmanın gidişatının düzenlenmesi için, işçi veya işçilerin çalışma programlarından ziyade yalın üretim sistemi konusunda ciddi çözümler üretmesi gerekir. Ülke ekonomisinde önemli olan bu konu, etkili rekabet ortamı meydana getirecektir.

Paylaş:
Scroll to Top