Telekonferans İle Yapılan Birlik Toplantısı

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu Toplantısı

Genel Başkanı Sayın Bendevi PALANDÖKEN Başkanlığında Telekonferans yoluyla yapılan toplantıya Birlik Başkanımız İsa TUNÇ katılım sağladı.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu Genel Başkanı Sayın Bendevi PALANDÖKEN Başkanlığında Telekonferans yoluyla yapılan toplantıya Birlik Başkanımız İsa TUNÇ katılım sağladı.
Toplantıda Esnaf ve Sanatkârımızın pandemi sürecinde yaşadığı ekonomik sorunlar ve bu sorunların düzeltilebilmesi için alınması gereken tedbirler ile ilgili birlik ve Federasyon başkalarımızla istişarede bulunduk.

Koronavirüs salgını nedeniyle alınan tedbirler sonucu iş yerleri tamamen ve kısmen kapanan Esnaf ve Sanatkârlarımız ile Ulaşım Sektöründeki Esnaflarımızın yaşamış olduğu sorun ve sıkıntıları, Güzellik Salonları , Berber -Kuaför esnafının yaşadığı sıkıntılar, Pazarcı esnafının sorunları, Lokanta, Restorant, Kahvehane, İnternet kafe, Düğün salonu, Konfeksiyoncu ve dolaylı yoldan etkilenen tüm esnaf ve sanatkârlarımızın sorunları istişare edildi.

Toplandı da; Esnaf ve Sanatkarlara nakdi yardımda bulunulması esnaf ve sanatkarlarımızın kamuya olan borçlarının yapılandırılması ve Bağkur, SGK, vergi ve ödemelerin bu süreçte devlet tarafından karşılanması, 65 yaş üzeri olan esnaflarımızın sokağa çıkma yasakları nedeni ile işyerlerini açamadıklarından ve yine Esnaf ve sanatkârlarımızın Bayramda iş yapamamasından dolayı Çek ve senet Ödemelerini yapamaması ile ilgili öteleme yapılmasının sağlanması, Esnaf sanatkarımızın yaşadığı diğer sıkıntıları ele aldık.

Normalleşme sürecinde devletin sıfır faizli kredi vermesi gerekmektedir. Ötelenen kredi borçları 3 ay süreden sonra yılbaşına kadar uzatılmalıdır. Belediyelerin üretim yapması satış ve tanzim yerleri gibi faaliyetleri esnafın olumsuz etkilediğinden bu tür faaliyetlerin yapılmaması sağlanmalıdır. Okulların açılmasına kadar başta servis araçları ve yanlarında çalışanlarda desteklenmelidir. Covid-19 nedeniyle yarı yarıya müşteri indirimi ile taşıma yapan minibüsçüler, otobüsçüler ve diğer taşıma araçlarına hem nakdi hem de mazot desteği sağlanmalıdır. Ayrıca esnafımıza yardım paketleri dağıtılmasını benimsemiyoruz. Esnaf ve sanatkârlar devletine vergisini veren vatandaştır, Bu gün devletin faizsiz ve hibe şeklinde desteklenmelidir.
TESK Genel Başkanımız Bendevi Palandöken de Esnaf ve Sanatkârlarımız için Devletimizin bugüne kadar açıklamış olduğu desteklerin dışında, teşkilatlarımızdan gelen talep ve öneriler doğrultusunda tüm Esnaf ve Sanatkârlarımızın bu zorlu süreci en az hasarla atlatması için Konfederasyon olarak ilgili bakanlıklar nezdinde gerekli girişimleri ve çalışmaları yapmaya devam edeceklerini belirtti.

Paylaş:
Scroll to Top