Mardin’de Ahilik Haftası Kutlamaları

Kaynak: https://kiratim.com/mardinde-ahilik-haftasi-kutlamalari-devam-ediyor/

Programın 2. Günündeyse Mardin Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği hizmet binasında yılın ahisi, yılın kalfası ve yılın çırağına plaket takdim edildi.

Ödül töreninde bir konuşma yapan Mardin Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı İsa Tunç, bir konuşma yaparak, bu yıl 34.’sünü kutladığımız Ahilik Haftasının başta esnaf ve sanatkarlarımıza, ülkemize ve tüm insanlığa hayırlar getirmesini temenni ediyorum dedi.

Konuşmasının devamında Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Tunç, ahiliğin önemine vurgu yaparak; Ahilik, dürüstlük, çalışkanlık, yardımlaşma, kanaatkârlık, sağlamlık, vefa ve paylaşmak gibi insani erdemleri öne çıkaran Ahilik teşkilatı, biz Esnaf ve Sanatkârlar ile Tüccarlar için önemli bir model oluşturduğunu ifade etti.

           Başkan Tunç, “1261 yılında Kırşehir’de vefat eden Ahi Evran’ın etrafında şekillenen insani ve ahlaki özelliklerin yanı sıra, mesleki prensiplerin de şekillendiğini görüyoruz. 13. yüzyıldan beri Anadolu’yu yurt edinen atalarımızın oluşturduğu mesleki kuruluşların işleyişi ve gelişmesinde bu irfani ve ahlaki yaklaşımın büyük etkisi vardır. Ustalık-Kalfalık-Çıraklık Belgesi ve İcazetnameler ile emek, tecrübe ve yetkinlik bir formata dönüştürülmüştür. Ahilik ruhunu ve geleneğini günümüz kavramları ve tanımlarıyla ifade edersek;

           “Gönüllülük ve Katılımcılık ”ile başlayan Ahilik teşkilatı; Mesleki Örgütlenmeler, Odalar ve Birlikler, Tüketici Hakları, Ürün ve Hizmet Standartları, Sertifika ve Diplomalar şeklinde devam etmektedir. Devlet yasa ve mevzuat hazırlar; biz Meslek Kuruluşları ve Esnaf Odaları olarak da doğru, faydalı ve daha iyi uygulamaların eğitim ve denetimini yapmaktayız. Ahi Evran, 13. yüzyılda 32 çeşit esnafı örgütlemiştir. Bugün çok daha çeşitlenerek ve artarak esnaf örgütlenmesini sürdürmekteyiz. ‘İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır’ düsturuyla çalışan; ülkemize ve vatandaşlarımıza istihdam sağlayan, mal ve hizmet üreterek hayatı kolaylaştıranlara selam olsun” temennisinde bulundu.

Konuşmasının sonunda Tunç; aşının da önemine dikkat çekerek, esnafın eski günlere dönülmemesi ve kapanmaların yaşanmaması için esnafı ve Mardin halkını aşı olmaya davet etti.

Yapılan konuşmaların ardından; Yılın Ahisi Hasan Çiftsüren, Yılın Kalfası Serhat Çelik ve Yılı Çırağı Hicran Sarıkaya’ya Mardin Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı İsa Tunç, Ticaret İl Müdürü Mustafa Aydın ve Esnaf Oda Başkanları tarafından plaket takdim edildi.

YILIN AHİSİ

Adı Soyadı                              : Hasan ÇİFTSÜREN
Doğum Tarihi ve Yeri            : 15.11.1956-Mardin
Mesleği                                  : Torna ve Tesviye
Mesleğini İcra Ettiği Süre   : 45 Yıl
Kayıtlı Olduğu Oda               : Kızıltepe Oto Sanatkârlar Odası

YILIN KALFASI

Adı Soyadı                              : Serhat ÇELİK
Doğum Tarihi ve Yeri            : 2003/KIZILTEPE
Mesleği                                  : Erkek Kuaförü
Kayıtlı Olduğu Oda               : Kızıltepe Esnaf ve Sanatkârlar Odası
Mesleğini İcra Ettiği Süre    : 5 Yıl

YILIN ÇIRAĞI

Adı Soyadı                             : Hicran SARIKAYA
Doğum Tarihi ve Yeri           : 2006/Nusaybin
Mesleği                                  : Moda Tasarım Teknolojileri
Kayıtlı Olduğu Oda               : Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası
Mesleğini İcra Ettiği Süre   :  5 Yıl

Uzun yıllar esnaflık yaparak emekli olan esnaf ve sanatkarlardan Hıdır ÖZER, Zeynettin ÜRENİ, Adnan SAĞIROĞLU, Hasan ÖZCAN, Hasan ANUK, Fikret BİLBAY, Şeyhmus ÇAÇA, Casım  GÜNDÜZVAR ve Efram TUZKAN’a teşekkür belgesi verildi.

  1. Ahilik Haftası kutlamaları hafta boyunca çeşitli etkinliklerle devam edecek.
Paylaş:
Scroll to Top