Ahilik Haftası Kutlamaları Başladı

13-19 Eylül tarihleri arasında kutlayacağımız Ahilik Haftası programı Hükümet konağında Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının Okunması ile Başladı. Esnaf ve sanatkârlar Odaları Birliği olarak Çelengin Anıta sunulması ardından Birlik Başkanımız İsa TUNÇ Günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

İsa TUNÇ konuşmasında

Kıymetli Oda başkanlarımız ve çalışma arkadaşlarımız,

Ahilik Haftasını kutlamak için burada toplanmış bulunmaktayız.
Dürüstlük, çalışkanlık, yardımlaşma, kanaatkârlık, sağlamlık, vefa ve paylaşmak gibi insani erdemleri öne çıkaran Ahilik teşkilatı, biz Esnaf ve Sanatkârlar ile Tüccarlar için önemli bir model oluşturmaktadır.
1261 yılında Kırşehir’de vefat eden Ahi Evran’ın etrafında şekillenen insani ve ahlaki özelliklerin yanı sıra, mesleki prensiplerin de şekillendiğini görüyoruz.

  1. yüzyıldan beri Anadolu’yu yurt edinen atalarımızın oluşturduğu mesleki kuruluşların işleyişi ve gelişmesinde bu irfani ve ahlaki yaklaşımın büyük etkisi vardır.
    Ustalık-Kalfalık-Çıraklık Belgesi ve İcazetnameler ile emek, tecrübe ve yetkinlik bir formata dönüştürülmüştür.

Modern devletler kurumlar ve kurallar ile yönetilmektedir.
Ahilik ruhunu ve geleneğini de bu modern kurumlarımız ile sürdürmek istiyoruz.
Günümüz kavramları ve tanımlarıyla ifade edersek;
“Gönüllülük ve Katılımcılık” ile başlayan Ahilik teşkilatı; Mesleki Örgütlenmeler, Odalar ve Birlikler, Tüketici Hakları, Ürün ve Hizmet Standartları, Sertifika ve Diplomalar şeklinde devam etmektedir.
Devlet yasa ve mevzuat hazırlar; biz Meslek Kuruluşları ve Esnaf Odaları olarak da doğru, faydalı ve daha iyi uygulamaların eğitim ve denetimini yapmaktayız.

Ahi Evran, 13.yüzyılda 32 çeşit esnafı örgütlemiştir.
Bugün çok daha çeşitlenerek ve artarak Esnaf örgütlenmesini sürdürmekteyiz.
‘İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır’ düsturuyla çalışan; ülkemize ve vatandaşlarımıza istihdam sağlayan, mal ve hizmet üreterek hayatı kolaylaştıranlara selam olsun.
Bu duygu ve düşüncelerle 34. Ahilik Haftasının ülkemize ve tüm insanlığa hayır ve bereket getirmesini temenni eder; hepinize selam ve saygılarımı sunuyorum.

Çeleng programı ardından İl Valimiz Sayın Mahmut DEMİRTAŞ ‘ı makamında ziyaret ettik. Sonrasında Ticaret İl Müdürümüz Sayın Mustafa AYDIN ‘ı ziyaret ettik. Ziyaretler sonrasında esnaf ve sanatkârlarımızı ziyaret ederek 34. yılını kutladığımız Ahilik Haftasının tüm Esnaf ve Sanatkârlarımıza hayırlı ve bereketli olmasını dileyerek karanfil dağıtımında bulunduk.

Paylaş:
Scroll to Top